Cel

Celem inicjatywy PodatkiNaKlik jest uzyskanie poparcia wśród przedsiębiorcówproducentów oprogramowania i mediów, a tym samym zmobilizowanie banków do umożliwienia płacenia PodatkówNaKlik. Zauważyliśmy, że wielu przedsiębiorców boryka się z różnego rodzaju problemami w trakcie wypełniania swoich zobowiązań wobec Budżetu Państwa dlatego postanowiliśmy, że dołożymy wszelkich starań, aby je zniwelować.

Problem

Każdy przedsiębiorca wie, że płatności podatków i składek ZUS jest zobowiązany realizować z konta bankowego. Każdy zatem bank to umożliwia w formie przelewów realizowanych przez internet. Nierzadko jednak, aby wykonać przelewy na rzecz ZUS należy osobno wpisać każdą z trzech należnych transakcji (społeczne, rentowe, zdrowotne). Dodatkowo przy każdym przelewie podatku czy składek należy podać za każdym razem szereg danych dodatkowych np. NIP, REGON, miesiąc, rok, rodzaj podatku. Wiele systemów bankowych nie ma żadnych lub tylko bardzo skromne ułatwienia dla przedsiębiorców w tym zakresie. Kłopot w tym, że przelewy te należy wpisać ręcznie lub, co najwyżej, wczytać ze specjalnie przygotowanego pliku dla każdego banku. Wpisywanie ręczne jest czasochłonne i może generować błędy. Wczytywanie z pliku wymaga także dodatkowych zbędnych operacji, które nie każdy użytkownik umie wykonać, a które mogą powodować pomyłki przy wyborze pliku. Plik bowiem musi być dostosowany do systemu bankowego. Księgowy musi zatem wiedzieć, z którego banku będzie realizowany przelew, a często tego nie wie. W małych i średnich firmach trzy czwarte księgowych to wynajęte do tego celu niezależne biura rachunkowe, a nie księgowi pracujący w tych firmach.

A przecież banki obecnie już umożliwiają szybką i łatwą realizację płatności „na klik”. Przykładem są płatności w sklepach internetowych. Klient otrzymuje specjalny odnośnik, klika na nim i przechodzi do strony, na której wybiera swój bank. Następnie po zalogowaniu się do swojego systemu bankowego następuje automatyczne wygenerowanie gotowego przelewu. Wystarczy zatwierdzić przelew, ponieważ wszystkie pola są już wypełnione łącznie z tytułem płatności i kwotą. Technicznie jest całkowicie możliwe, aby takie rozwiązanie wprowadzić przy płatnościach dla Budżetu Państwa. Jednak banki pobierają sowite opłaty za łatwe płatności internetowe. W przypadku płatności podatków klient biznesowy nie zgodzi się na dodatkowe obciążenie swoich płatności. Banki zatem nie mają żadnej motywacji do „otwarcia” się na łatwiejsze płatności, na których prawdopodobnie dodatkowo wprost nic nie zarobią. Obecne rozwiązania mogą zatem utrzymać się latami generując po stronie biznesu czystą stratę czasu i niebezpieczeństwo pomyłek.

 Rozwiązanie

Idealnym rozwiązaniem byłoby udostępnienie przez banki wspólnego otwartego sposobu generowania płatności wobec budżetu. Ważne, aby dostęp do PodatkówNaKlik był otwarty dla wszystkich, zarówno dla producentów oprogramowania jak i przedsiębiorców. Rozwiązanie to, aby stało się powszechne musi być także, co oczywiste, bezpieczne. Oprogramowania księgowe generowałyby gotowe odnośniki umożliwiające szybką i prawidłową płatność składek ZUS oraz PodatkówNaKlik. Efektem będą łatwe i szybkie płatności podatków. Dodatkowo trzeba zadbać o bezpieczeństwo transakcji identyfikując zarówno oprogramowanie, za pomocą którego wystawiono taki przelew jak i księgowego, który to zrobił. Realizujący przelew może już dzisiaj łatwo zweryfikować odnośnik (przesłany mailem) poprzez weryfikację podpisu cyfrowego przesłanej mu wiadomości. W takiej sytuacji zarówno księgowi jak i ich klienci biznesowi czy nawet osoby prywatne (np. przy rozliczeniach rocznych) uzyskaliby znaczące ułatwienia nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów, ani nie wkładając żadnego wysiłku.

Jeśli chcesz mieć możliwość płacenia PodatkówNaKlik wesprzyj naszą akcję i polub na Facebookuwww.facebook.com/PodatkiNaKlik.

Poprzyj  naszą inicjatywę i tym samym pokaż, że jesteś za PodatkamiNaKlik!


Korzyści

Skorzystamy na tym wszyscy, ponieważ:

  • przedsiębiorcy będą łatwo i szybko przelewać podatki i składki na ZUS,
  • księgowi umożliwiają swoim klientom-prtzedsiębiorcom szybkie rozliczenia bez pomyłek i pytań,
  • producenci oprogramowania księgowego ułatwiają swoim klientom prowadzenie biznesu i oszczędzą ich czas,
  • banki, szczególnie te, które szybko wprowadzą takie ułatwienia.  Pokażą się jako instytucje przyjazne biznesowi, rozumiejące, że płatności podatków czy składek ZUS nigdy nie są przyjemne, ale mogą być przynajmniej szybkie i poprawne.